اجزای گیتار آکوستیک و الکتریک

آموزش گیتار

قسمت های مختلف گیتار و عملکرد آن ها

 

 گیتار دو نوع اصلی دارد :

 

  • گیتار آکوستیک و گیتار  الکتریک .

آموزش گیتار و یادگیری  آن نیازمند شناخت کامل این ساز برای ابتدا می باشد . این مهم به کاربر این امکان را میدهد که

با شناختی جامع و کامل تر  نسبت به یادگیری این ساز اقدام کند .

از نظر سخت افزاری  گیتارهای برقی در مقایسه  با گیتارهای آکوستیک ، اجزا و لوازم  بیشتری دارند . هر چند ، سازندگان

گیتار در مورد این موضوع اتفاق نظر  دارند که ساخت گیتار آکوستیک دشوارتر از ساخت گیتار الکتریک  است. به همین دلیل است  که در رده ی  گیتار های همتراز ، گیتار های آکوستیک  هم قیمت یا گران تر از همتاهای الکتریک شان هستند .

 

البته هر دو نوع گیتار  در اصولی از قبیل ساختار دسته و یا کشش سیم ها  ، شیوه بنیادین و یکسانی دارند. به همین دلیل گیتار های آکوستیک  و الکتریک شکل و شمایل مشابهی دارند ، بجز  تفاوت هایی کاملا آشکاری در تولید رنگ صدا .

 

اجزا گیتار الکتریک و آکوستیک

در عکس  بالا  فهرست  مختلفی از قسمت های مختلف گیتار را توضیح داده است .

صفحه پشتی ( گیتار آکوستیک ):

 

بخشی از بدنه که قسمت های جانبی را سر جایشان نگه میدارد و از دو یا سه قطعه چوبی درست شده است .

بازو( فقط گیتار الکتریک ):

 

میله فلزی متصل به خرک که از طریق چر خاندن خرک به جلو و عقب ، میزان کشش سیم را تغییر می هد . به این میله دسته ی ترومولو ، دسته لرزش ، دسته ی ویبراتو ، یا دسته وانگ هم میگویند .

بدنه :

جعبه ای که تکیه گاه دسته و خرک را فراهم  و سطحی را برای نواختن سیم ها با استفاده از دست راست  ایجاد می کند . در گیتار آکوستیک  ، بدنه ، شامل محفظه ی تقویت کننده ی  صداست که آوای گیتار را خلق  میکند . در  گیتار الکتریک ، بدنه فضایی را برای اتصال خرک  و دیگر  قطعات الکترونیکی  ( پیکاپ و پیچ های تنظیم کننده بلندی  و رنگ صدا ها ) را فراهم می  آورد .

خرک:

صفحه فلزی ( گیتار الکتریک ) یا چوبی ( آکوستیک )  که سیمها را روی بدنه محکم میکند.

 پین  های خرک ( گیتار آکوستیک):

پرچ های چوبی یا پلاستیکی که بین سوراخ های خرک قرار می گیرند  و سیمها را محکم روی خرک نگه  می دارند .

 

تسمه بند پایین :

محل نصب انتهای تسمه ( بند )  در گیتار های آکوستیک- الکتریک ( گیتارهای اکوستیک دارای پیکاپ های درونی و قطعات  الکترونیکی )  تسمه بند اغلب  با توجه به این که فیش خروجی محل  اتصال در آن جای دارد ، دو برابر است .

 

فرت برد :

قطعه چوبی صاف و تخته مانندی که روی دسته و در محل گذاشتن انگشتان دست چپ تان  برای نواختن نت ها و آکورد ها قرار  دارد . به فرت برد تخته ی انگشت گذاری نیز می گویند  زیرا فرت ها رو آن جاسازی شده اند .

فرت ها :

سیمها یا میله های نازک فلزی که به طور قائم  روی سیم ها قرار گرفته اند  و با کاستن از طول ارتعاش موثر سیمها ، قادر  به ایجاد  گامهای متفاوت خواهند بود .

 

اجزا گیتار الکتریک

سر دسته :

بخشی  که گوشی ها را نگه میدارد ( مونتاژ سخت افزاری ) و محل حک کردن نشان تولید کننه است . سر دسته یا ” هدستاک ” را نباید  با ” وودستاک ”  منطقه ای در نیویورک  که محل  اجرای موسیقی  نسل دهه شصت میلادی بود ، اشتباه گرفت .

دسته :

قطعه چوبی بلند و مکعب شکلی که سردسته گیتار را به بدنه متصل میکند .

شیطانک :

تکه ی  باریک شیار داری از جنس نایلون سفت یا سایر مواد پلیمری ترکیبی که از جا به جا شدن سیم ها روی دسته جلوگیری میکند . سیم ها در میانه رسیدن  به گوشی ها ، در سردسته ، از شیار ها عبور میکنند . شیطانک یکی از دو نقطه ی انتهایی لرزش سیمها ست .( نقطه دیگر خرک است )

فیش خروجی ( گیتار الکتریک ):

نقطه ی الحاق  سیمی ست که گیتار را به آمپلی فایر یا دیگر وسایل الکترونیک متصل میکند .

 

کلید انتخاب پیکاپ ( گیتار الکتریک):

کلیدی که پیکاپ فعال را مشخص میکند .

 

پیکاپ ها ( گیتار الکتریک ):

آهنر باهای میله مانندی که جریان الکتریکی  را ایجاد میکند . آمپلی فایر این جریان الکتریکی را به صدای موسیقایی تبدیل میکند.

زین :

در گیتار آکوستیک ، نوار باریک پلاستیکی ای که داخل شکافی بر خرک قرار می گیرد ، در گیتار الکتریک ، قطعات  فلزی مجزایی که نقطه ی اتصال  سیمها با خرک را شکل می دهند .

 

قسمت های جانبی ( گیتار آکوستیک ):

قطعات چوبی  قوس دار مجزایی روی بدنه که قسمت جلوی گیتار را به قسمت پشتی آن متصل میکند .

 

تسمه بند بالایی :

محل  نصب انتهای  بالایی تسمه که از جنس فلز  است .( نکته : همه ی گیتار های آکوستیک  تسمه بند ندارند . اگر گیتارتان تسمه  بنهد نداشت انتهای بالایی تسمه را به دور سردسته محکم کنید .)

 

سیمها :

شش سیم فلزی ( برای گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک ) یا نایلونی ( برای گیتار کلاسیک )  که محکم کشیده  شده اند و صدای نت های گیتار را  خلق میکنند . با این سیم ها عملا بخشی از خود گیتار محسوب نمی شوند، ( در صورت تمایل آنها را جدا یا متصل می کنیم) ولی بخش جدایی ناپذیر کل مجموعه هستند و به طور  کلی طراحی و ساختار گیتار بر مبنای به صدا در آوردن سیمها و خلق  آواهای دلنشین استوار است .

 

صفحه جلویی گیتار :

رخ گیتار است . در نوع آکوستیک  ، این قسمت صفحه صدای نیز هست ، که تقریبا تمامی خصوصیت آکوستیکی یا صوتی گیتار را شکل  میدهد  . در گیتار الکتریک ، صفحه جلویی صرفا پوششی تزئینی ست که دیگر  اجزای بدنه را در خودجای  می دهد .

گوشی ها ( برای کوک کردن ساز ):

ساز وکارهایی گیره ای که با افزایش یا  کاهش کشش سیم ها ، کوک آنها تغییر میدهند . سیم به شکلی  محکم به دور قطعه ای که از پهلو  یا جلوی  سر دسته سر بر آورده پیچیده می شود . این قطعه از میان سر دسته عبور میکند  و در طرف  دیگر به جایی می رسد که گیره ها آن را به کلید کوک متصل می کنند . این وسیله، پیچ کوک   و گیره ی کوک  نیز نامیده می شود .

 

 

پیچ های تنظیم  بلندی و رنگ صدا ( گیتار الکتریک ):

پیچ هایی که  بلندی صدای گیتار و فرکانس باس ( صدای بم )  وتریبل ( صدای زیر ) آن را تغییر میدهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.