تکنیک اپوگادو

 

آپوگادو چیست؟

 

آپوگادو چیست

 

تکنیک های زیادی  برای استفاده زیباتر قطعات در گیتار  در سبک های مختلف وجود دارد. برای قطع ناگهانی صدای یک آکورد ، یا  یک ریتم  گیتاریست های فلامنکو از تکنیک آپاگادو استفاده می نمایند که به معنای ” خاموش شده ”  یا ” ساکت شده ”  می باشد . این تکنیک را میتوان هم با دست راست و هم با دست چپ  اجرا نمود ( برای مشاهده می توانید به ویدئو   در انتهای  مقاله مراجعه نمائید).

انواع آپوگادو( تکنیک گیتار ) :

 

۱-آپوگادو دست راست ( تکنیک گیتار )

۲- آپوگادو دست چپ ( تکنیک گیتار )

 

 

آپاگادوی دست راست :

در این حالت ، دست راست به محض به صدا در آوردن  سیم ها  روی آنان می نشیند بطوری که انتهای انگشت کوچک و لبه کف دست بی درنگ ارتعاش سیم را متوقف  می سازند . برای اینکار ، مچ  با چابکی به سوی سطح گیتار کشیده می شود   به طوریکه در انتهای حرکت ، دست در وضعیتی قرار می گیرد  که درفیلم و تصویر می توانید مشاهده کنید .

آپوگادوی دست چپ:

روش دیگر متوقف کردن سریع ارتعاش سیم های ، مهار نمودن آنان با انگشت کوچک دست  چپ است که به محض به صدا در آمدن آکورد توسط دست راست ، با یک زاویه  قائمه در عرض سیم ها قرار میگیرد. که در تصویر و فیلم میتوانید مشاهده کنید . برای خفه کردن  صدای آکورد  ، انگشت کوچک تنها به مدت کوتاهی بر روی سیم ها قرار میگیرد.

این انگشت سیم ها را بر روی صفحه  انگشت گذاری می فشارد بلکه به سرعت و به نرمی روی آنان می نشیند . علامت این آپوگادو دو کروشه ای است که  درست بعد از آکورد  به طور عمودی  در عرض خطوط حامل  قرار میگیرد.

در بین این دورش  آپوگادوی دست راست  قدرتمندانه تر است .

و آپوگادو دست چپ ( انگشت کوچک ) میتواند سریعا تکرار شود و همانند یه توالی آکوردها را  به وجود بیاورد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.