حالت دست چپ در گیتار

آموزش گیتار

حالت درست  دست چپ در یادگیری گیتار

 

برای درک حالت گیری صحیح  دست چپ روی  گیتار ، دست چپ تان را کاملا باز کنید ، کف دست تان را رو به بالا بگیرید ، شست تان را بین انگشت یک و دو بفشارید و دست تان را مشت کنید. تمام بند انگشت ها باید خم شده باشند . دست تان پس از گرفتن  دسته ی گیتار باید به همین حالت باشد . انگشت شست پشت دسته گیتار قرار می گیرد ،   صاف تر از زمانی که دست تان را مشت میکنید ،  ولی نرم و راحت .  بند انگشتان چه موقع گرفتن فرت و چه در حالت  استراحت ، باید خمیده باقی بماند . دست چپ همچنان باید  به صورت کاملا طبیعی  روی دسته ی گیتار قرار بگیرد- درست مثل برداشتن شیئی خاص .

 

حالت دست چپ در گیتار

 

برای انگشت گذاری بر نتی مشخص ، نوک انگشت تان را ، در حالی که بند انگشت  خمیده است ، روی سیم فشار دهید . سعی کنید تا حد امکان نوک انگشت به صورت عمودی و بدون زاویه روی سیم  قرار بگیرد. در این حالت  بیشترین فشار بر  سیم واردو از تماس  گوشه انگشت با سیم مجاور نیز –  که ممکن  است  باعث ایجاد  صدای گز یا خفه کردن سیم   شود جلوگیری خواهد  شد .

برای محکم تر نگه داشتن  دسته با انگشت شست تان ، از پشت   به فرت برد  فشار اورید .

حالت دست چپ در گیتار

موقع انگشت گذاری بر فرتی خاص  ، به یاد داشته باشید  که انگشت تان را به جای میله ی فلزی باید بین فرت ها ( یا میان شیطانک و میله فرت اول ) قرار دهید . برای مثال ، در  صورتی که نت فرت پنجم را می نوازید  ،  انگشت تان را مابین  میله های فرت  چهارم و پنجم قرار دهید .

انگشت تان را در مرکز مربع ( درست بین دو فرت ) قرار ندهید ، باید  آن را در نزدیکی فرت بالاتر ( زیرتر )  بگذارید .

این کار باعث تولید صدای شفاف و صاف  بدون گز و زنگ می شود .

استفاده از وسایل برای تقویت دست چپ در آموزش گیتار

 

انگشت گذاری با دست چپ به توان بدنی نیاز دارد ، ولی وسوسه نشوید که با استفاده از تجهیزات مصنوعی ، فر آیند قوی سازی دست چپ تان را تسریع کنید . قوی کردن دست چپ زمان بر می باشد.

ابزار های تقویت دست چپ در گیتار

 

 

ممکن است تبلیغات  وسایل  قوی کننده دست چپ را ببینید و باورتان شود که این تجهیزات  خیلی سریع توان دست چپ تان را افزایش می دهند .  در آموزش گیتار

با این که نمیتوانیم  ادعا کنیم که این ابزارها هرگز کار آمد  نبوده اند ( همین موضوع در شیوه خانگی فشردن توپ تنیس  با دست   هم مصداق دارد  یااستفاده از حلقه لاستیکی )  ولی از یه چیز مطمعن ایم: هیچ چیز  بهتر و سیع تر از تمرین نواختن گیتار ، توان انگشت گذاری دست چپ تان را بالا نخواهد برد .

ابزارهای تقویت دست چپ

با توجه به نیروی زیادی که هنگام  انگشت گذاری با دست چپ صرف می شود ، این احتمال وجود دارد که بقیه اعضای بدن برای جبران آن نیرو تحت فشار قرار بگیرند.

دقت کنید که در فواصل معنی  ، کتف  چپ تان را   که هنگام کار کردن روی انگشت گذاری کمی رو به بالا قرار  میگیرد ، سست کنید .

وضعیت دست چپ و بدن درآموزش گیتار

دائما به شانه هایتان استراحت  دهید . بازو و ساعدتان  را به صورت  موازی در دوسوی بدن تان رها کنید . آرنج تان را شل کنید  تا در کنار بدنتان قرار  گیرد.

طرز صحیح قرار گیری انگشت دست چپ

برای  حفظ حالت مناسب دست چپ ،  باید حالتی  راحت و طبیعی به آن بدهید . اگر دست تان درد گرفت و عضلاتش گرفته شد و یا کوفته شد ، نواختن را قطع  و استراحت کنید . مانند دیگر فعالیت هایی که نیاز به افزایش نیروی عضلانی  دارند ، استراحت نیز امکان کنار آمدن بدن با فرایند را مهیا میکند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.