رطوبت و گیتار

 

 تدارک محیطی سالم برای گیتار

 

گیتارها در شرایط رطوبتی و دمایی خاصی  ساخته شده اند . برای حفظ صدا و کیفیت   نواختن گیتار به گونه ای که  مد نظر تولید کنندگان بوده است ،  باید محیطی تقریبا مشابه محیط اصلی ساخت گیتار فراهم اورید .

اگر در محیطی که انسان احساس راحتی  کند ، گیتار نیز راحت خواهد بود . و نگهداری از گیتار آسان تر . دمای محیط را در حد دمای اتاق ( حدود ۲۲ درجه سانتی گراد) و میزان رطوبت را حدود ۵۰ درصد نگه دارید ،  در این صورت احتمالا  هر گز اعتراض گیتار بر نخواهد انگیخت .

رطوبت و گیتار

دما

 

گیتار به راحتی می تواند در محدوده ی دمایی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه ی سانتی گراد بماند ، برای گیتار گرما از سرما بد تر است ، بنا بر این گیتار را دور از دمای خورشید قرار دهید و آن را تمام روز در صندوق عقب گرم اتومبیل رها نکنید .

 

اگر گیتار به دلیل این که در زمستان ساعت ها داخل صندوق عقب اتومبیل یا هر جای گرم دیگری بوده ، سرد شده است ،  پس از انتقال به  داخل  اتاق ، زمان لازم برای گرم شدن  تدریجی را به آن بدهید . بهترین کار  برای نگهداری از گیتار این است که گیتار را تا هنگامی که جلد به تدریج با دمای اتاق گرم شود ، داخل آن نگه دارید . در صورت  امکان ، برای جلوگیری  از ترک خوردن  پوشش سطحی گیتار –  تخریب پوشش سطحی آن به دلیل ناتوانی در انبساط همگام با چوب زیر آن – از قرار دادن گیتار در معرض تغییرات شدید دمایی پرهیز کنید .

 

رطوبت و گیتار

 

دمای مناسب برای نگهداری از گیتار

 

گیتار خواه در  مناطق خشک ساخته شده باشند  یا درآب و هوای رطوبتی . باید میزان رطوبت هوا برای  نگهداری از گیتار  کنترل شود . برای نگهداری از  گیتار باید آن را در رطوبتی  بین ۴۵ تا ۵۵ درصد نگه دارید . ( در صورتی که در محیطی خشک یا شرجی زندگی میکنید  و با چنین وضعیت آب و هوایی دست و پنجه نرم می کنید ،  در هر حال باید این تنظیمات   محیطی و دمایی را برای سلامت ساز خودتان اعمال کنید )

گیتارهایی که در محیط خشک نگه داری می شوند   ترک خواهند خورد . گیتارهایی هم که در معرض رطوبت شدید  باشند نیز طبله می کنند .

 

اگر نمی توانید  هزینه ی دستگاه های  مرطوب کننده یا تهویه  خشک را تامین کنید ، می توانید با  راه حل های کم هزینه ی دیگر در نگهداری از گیتار به  نتیاج  مورد نظر خود برسید :

 دستگاه مرطوب کننده گیتار :

 

دستگاه مرطوب کننده گیتار

این وسیله ی ساده اسفنجی با پوشش پلاستیکی  را به آب  آغشته  کنید ، آب اضافه ی آن را  بگیرید  و سپس به منظور بالا بردن سطح رطوبت ، گیره  ای در سوراخ صدا فرو کنید،  یا داخل جلد گیتار بگذارید .

 

خشک کن :

رطوبت گیر در گیتار

ماده ای پودری  یا بلوری که معمولا در بسته های کوچک عرضه  می شود و با جذب رطوبت هوا ، سطح رطوبت کلی را کاهش میدهد .

 

نم سنج:

 

نم سنج

میتوانید این دستگاه ارزان قیمت را از ابزار فروشی ها تهیه کنید ، این دستگاه رطوبت نسبی اتاق  را با درجه نسبتا دقیق ( آن قدر دقیق که برای حفظ سلامت گیتار لازم است )  نشان میدهد . نوع قابل حمل آن را ( به جای انواع دیواری آن ) بخرید تا بتوانید در صورت نیاز  آن را داخل جلد گیتار  بگذارید و با خودتان ببرید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.