وسوسه خرید یک گیتار خوب

خرید گیتار

وسوسه خرید یک گیتار خوب

 

خرید  گیتار جدید کار بسیار هیجان انگیزی است . به ساز فروشی می روید و فورا با دنیایی  از تنوع و گزینه های وسوسه انگیز مواجه می شوید . به نظر می رسد که همه ی گیتارهای روی دیوار فریاد می زنند ” منو بردار ، منو بخر “!!

اما خب اصولی ترین روش وبهترین پیشنهاد برای خرید گیتار ابتدای امر استفاده از  یک متخصص  و کسی که در زمینه گیتار  تبحر   و شناخت کافی دارد . این بهترین گزینه برای خرید ساز می باشد .اما شاید کسی دسترسی به همچین فردی نداشته باشد .خب تکلیف چیست . پس باید  دل را به دریا بزنید اما چگونه ؟

وسوسه خرید یک گیتار خوب

دیوانه شده اید؟ جسور باشیدو همه ی مدل هایی را که برایتان وسوسه انگیزند ، امتحان کنید . نمیخواهید که پشت فرمان اتوموبیل فراری پشت ویترین بنشینید ، فقط از فروشنده میخواهید که تفاوت حس و صدای سازهای گوناگون را امتحان کنید ، در ضمن ، سبک سرانه هم رفتار نکرده اید . نواختن انواع گیتار در درک تفاوت کیفیت بر تر ، گیتارهای گران قیمت و گیتارهای قابل قبول و در عین حال قابل خرید  به شما کمک خواهد کرد .

 

خرید یک گیتار خوب

بنا بر این به خودتان سخت نگیرید  و در ضمن هوش  و ذکاوت خودتان را هم دست کم . حتی اگر تجربه ی کافی برای تشخیص تفاوت های ریز و جزیی بین  یک گیتار خوب و یک گیتار عالی را ندارید ، دست کم خودتان را در معرض این تجربه قرار دهید. همچنین برای به دست گرفتن ساز  تا روز خرید  صبر نکنید . قبل از  این که اماده ی خرید شوید ، چند بار به ساز فروشی بروید و برای تحلیل تجربیات تان به اندازه کافی وقت  بگذارید. یک مقدار زمان بگذارید یک مقدار گوش کنید نگاه کردن و گوش کردن به شما کمک خواهد  کرد . در صورت  امکان از چند  فروشگاه متفاوت دیدن کنید . ممکن است بعضی از فروشگاه ها نماینده ی انحصاری برخی از برندهای  معروف در منطقه سکونت تان باشند.

همچنین تنها با به دست گرفتن  چند ساز ، آگاهی زیادی درباره ی آنچه گیتار را خوب قابل نواختن میکند ، کسب خواهید کرد .

 

نقشه کشیدن برای خرید :

پیش از قدم  گذاشتن به ساز فروشی برای ریختن پول تان که برای آن زحمت کشیده اید به پای گیتار  باید خیلی خوب به کاری که میخواهید انجام دهید فکر کنید . باید سوالاتی اساسی درباره خرید آتی ،  از خودتان  بپرسید  و این کار را باید همین حالا انجام دهید .

 

 

سوالات :

چقدر به نواختن گیتار متعهدم ؟

بدون توجه به توانایی کنونی تان ، آیا حقیقتا  فکر می کنید که در راستای دنبال کردن برنامه ی مهارت یابی در نواختن  گیتار ، در پنج سال آتی  هر روز تمرین خواهید کرد، یا فقط میخواهید ببینید که کلا  این ” گیتار بازی ”  لذت بخش است یا نه ؟

 

چقدر میتوانید هزینه کنید ؟

پاسخ به این سوال بسیار مهم است، زیرا اغلب  هر چه گیتار گران تر باشد ، جذاب تر  خواهد  بود . بنابر این  باید سطح تعهد  و پشتکار  و میزان منابع مالی  در دسترس تان را متعادل کنید . نباید  صرفا به این دلیل که در لحظه ی خرید  در ساز فروشی احساساتی شدید ،  شش ماه غذا نخورید  و کنار خیابان بخوابید !!!

 

 

دنبال گیتار نو باشم یا دست دوم ؟

خرید گیتار می تواند فرصت خوبی باشد   برای مقایسه خصوصیات گیتارهای نو  و دست دوم. همچنین  قیمت خرده فروشی ها و تخفیف های ساز های نو نیز کاملا متعارف است  که البته  به هر حال نمیتوان گفت همه ی قیمت ها یکی هستند ، معمولا ساز فروشی های مختلف ، تخفیفات متفاوتی دارند .

 

ملاحظات در خریدن نخستین ساز

 

چقدر میتوانید هزینه کنید ؟

اگر به عنوان یک گیتاریست مبتدی  قصد دارید گیتار بخرید ، احتمالا این سوال موسیقایی نیز جزو سوالات تان خواهد بود :” حداقل پولی که برای نخریدن  یک ساز  بدرد نخور و بنجل دارم چقدر است ؟” در مکان ها ی مختلف  این قضیه فرق میکند ، شاید  این مثال را شنیده باشید که هر چقدر پول بدهید همانقدر هم آش خواهید خورد . پس  نمیتوان به  پول اندک  به عنوان مثال ۱ میلیون تومان یک گیتار  با صدای شفاف و اکشن پایین و برند  نصیب تان شود.

برای آینده نگری در مورد گیتار  مناسب ، این معیار ها را مد نظر داشته باشید :

 

ظاهر :

برای خرید گیتار باید ظاهر گیتارتان  را دوست داشته باشید ، در غیر این صورت هر گز شما را ارضا نخواهد کرد . بنا بر این در انتخاب ها گزینه ها چشم و ذائقه تان (  به حس زیبایی شناسی تان اشاره  کرده ایم).

 

خوش دست بودن برای خرید گیتار :

فقط به این خاطر که گیتار ساز نسبتا ارزانی است  نسبت به سازهایی مثل پیانو و…. دلیل دشوار نواختن آن نخواهد بود ( هر چند در گذشته  این رابطه اغلب  مد نظر قرار  می گرفت . باید بتوانید تقریبا  به آسانی سیمها را روی فرت برد بفشارید . همچنین  نباید نواختن فرت های بالای دسته بی جهت دشوار باشد ، هر چند گاهی نواختن  این فرت ها  دشوارتر از فرت های  پایین دسته است.

 

زیر بمی یا اهنگ صدا :

گیتار ، جدا از  راحت بودن نواختن آن ، باید کوک باشد .  از طریق نواختن هارمونیک فرت دوازدهم  بر سیم اول  و  مطابقت آن با  نت فرت دوازدهم  ، آهنگ صدای ساز را امتحان کنید . با این که کیفیت صدای های نت ها متفاوت است ، کوک  هر دو نت باید کاملا  یکسان باشد . این آزمون  را روی تمام  شش سیم پیاده کنید. خصوصا به صدای سیمهای سوم و ششم دقت کنید .

 

بدنه ی مستحکم:

اگر برای خرید گیتار مشغول  بررسی گیتار آکوستیک  هستید ، برای اطمینان از لق نبودن ساز ، با ملایمت به صفحه  بالایی گیتار ضربه بزنید ( همان طور  که پزشک تان دنده و قفسه سینه تان را معاینه میکند )  به دقت داخل سوراخ صدا را ، به دنبال  چسب و دیگر  شواهد ساخت بد و بی کیفیت ، بنگرید . ( دیدن آثار خراش های سمباده ، هشدار  واضحی  مبنی بر ساخت  عجولانه ی ساز  است .  در مورد گیتار الکتریک  ببینید که قطعات فلزی  کاملا محکم نصب شده باشند و لق نخورند . بدون این که گیتار را به آمپ متصل کنید ، سیمهای آزاد را محکم  بنوازید  و دنبال صدای لقی در ساز بگردید . یکی دیگر از آزمون های کاربردی  ، دست کشیدن  روی لبه ی دسته  برای اطمینان  از نرم بودن فرت ها و  جاسازی  صحیح آنها   روی دسته است. اگر دقیقا نمیداند این نرمی به چه معناست از  گیتاریست های مجرب برای  ” کنترل فرت ها ” مشورت بگیرید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.