وضعیت ناخن ها در نواختن گیتار

 

 وضعیت ناخن ها در نواختن گیتار

 

وضعیت ناخن ها در نواختن گیتار

ناخن های انگشتان شما در نواختن گیتار  بسیار مهم اند .و از آنجا که  ضربه ناخت سیم ها را به ارتعاش در  می آورد  بنا بر این  برای ایجاد  یک صدای شفاف  و رسا ، هر یک باید به قدر  کافی بلند  باشند . اما میزان بلندی آنها هم باید مد نظر قرار بگیرد . با این وجود ف ناختنها نباید آنقدر بلند باشند که تحرک انگشتان را محدود  سازند .

 

اگر ناخن بلندی   داشته باشید . در آنصورت در نواختن آپویاندو  و تیراندو و قبل از اینکه  نوک  ناخن به سیم ضربه وارد آورد ، بخش  گوشتی نوک انگشت سیم را فقط  لمس می نماید . کشیده شدن گوشت  بر روی سیم ، مسیر ناخن  را برای برخورد به سیم هدایت می نماید ولی  هیچ کمکی به تولید  صدا نمی کند .  در راسگوادو هم  ، ناخن ها  برای   ضربه دقیق  به سیم ها  آنطور که مشخصه صدای هیجان انگیز  گیتار است ، حیاتی می باشند .

 

گیتاریست هایی هستند که   در گرفتن  و تراشیدن ناخن خود وسواسی هستند ، آنها دائما  به ناخن می اندیشند  و از آن صحبت  می نمایند – اما این بدان معنا نیست که مراقبت از ناخن های شما امری دردسر ساز است .

 

تراشیدن ناخن ها

تراش انتهای ناخن های دست راست ( صاف کردن هر گونه بر جستگی و زوائد از سطح آنان )  را می توان به   بهترین وجه با یکک عدد سوهان ظریف انجام داد . سپس  می توان آنان را با یک ورق سمباده بسیار نرم  کاملا صاف  نمود . از سایند های زبرتر سوهان های فلزی اجتناب نمایید .  صیقل نهایی ناخن ها را می توان با کشیدن آنان  بر روی یک تکه چرم و یا همانند بر خی نوازندگان حرفه ای  بر روی سطح پشت قوطی کبریت ( و نه پهلوی آن ) انجام داد .

به بلندی و  شکل ناخن  های دست راست در عکس  زیر توجه نمائید . در وضعیتی که کف دست رو به شماست و نوک انگشتان  هم تراز با  چشم می باشند . ناخن ها باید ۱-۵/۱ میلیمیتر از نوک انگشتان بلند تر باشند .  با نگه داشتن ناخن ها در نور  دیدگاه مناسبی نسبت به وضعیت نوک انگشتان خود خواهید داشت .

 

ناخن ها در گیتار

ممکن است نوازندگان مختلف ، طول های مختلف ناخن را ترجیح دهند  اما اکیدا به شما توصیه می کنیم تا از آن زمان که سبک نوازندگی خاص خود را پیدا ننموده و قادر به تشخیص بلندی مناسب برای ناخن های خود نمی باشید ، از همین طول نسبی استفاده نمایید .

ناخن انگشت کوچک می تواند  نسبت به سایر انگشتان بلند تر باشد . این انگشت  فقط در راسگوادو ها و ضربه ها بکار می رود .

 

تراشیدن  صحیح شست راست ، بخصوص در طرفی که با سیم ها در گیر می شود بسیار مهم است ،  بطوریکه ناخن و گوشت بتوانند همزمان ضربه وارد نمایند . معمولا  مردم از بلندی ناخن ( نوازندگان گیتار )  متحیر  می مانند .

 

ناخن در گیتار

 اما ناخن های دست چپ

ناخن های دست چپ  باید کاملا کوتاه  ، گرد  و با لبه ای صاف  نگهداری شوند . نباید انان را بیش از اندازه کوتاه کرد ، از آنجا که بعنوان  پشتوانه های محکم  برای گوشت  نوک انگشتان مورد نیاز  می باشند . این امر شما را قادر خواهد ساخت که در هنگام نواختن  تکنیک های دست چپ  خود را توانمند سازید .

 

حتی  ضخیم ترین ناخن های هم برای در امان ماندن از خطر ساییدگی  و صدمه ناشی از ضربات  نیاز به محافظت دارند . برای این کار چندین روش بکار برده می شوند . یکی از شیوه های خوب این است که ابتدا یک روکش محکم با استفاده از یک لایه  لاک ناخن بی رنگ بر روی  ناخن ایجاد نمایید . هر گاه که این لایه خشک شد ، میتوان یک یا چند لایه چسب سلولز را بطور یکنواخت  روی آن  کشید  و این کار را آنقدر  تکرار کرد تا  ضخامت  مورد نیاز برای ناخن بدست آید .  نباید چسب را  مستقیما بر روی ناخن به کار برد  بلکه باید آن را بر روی لایه محافظ مالید . بهتر است  که  لایه چسب  را بسیار نازک و یکنواخت بمالید  تا در هنگام خشک شدن از تشکیل حباب بر  روی آن جلوگیری شود .

برای این کار بهتر است یک قطره کوچک چسب  را بر روی سطح  ناخن لاک خورده قرار دهید  و به سرعت آن را با یکی از انگشتان دست  چپ خود پهن نمائید .

 

نکته :

توصیه می شود برای  جلوگیری از  خشک شدن ناخن بدلیل استفاده از مواد شیمیایی ، هر روز این لایه های محافظ را بردارید . گاهی  این لایه ها براحتی کنده می شوند . در غیر این صورت از حلال لاک  ناخن  که دارای  در صد کمی نفت می باشد استفاده کنید .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.