۱۰ گیتاریست برتر قرن

گیتاریست

 

 ۱۰ گیتاریست برتر دنیا

 

در قرن حاضر گیتار ایست ها و نوازندگان بی شمار و افسانه ای  در زمینه گیتار و آموزش این ساز بزرگ  به این عرصه گام نهاده اند ، مقاله حاضر ۱۰ گیتاریست برتر در سبک های مختلف را مورد بررسی قرار داده است با این حال  این مقاله ملاکی برای این منظور نیست که سایر گیتاریست ها  و نوازندگان وجود ندارند و یا ناشناخته مانده اند ، گیتاریست های نظیر پاکو دلوسیا ، ویسنته آمیگو ، پاکو پنیا  ، اتمار لیبرت و …بسیار دیگر از نوازندگان چیره دست در  قرن حاضر به عنوان نقاط طلایی  نوازندگی  گیتار پا به عرصه ظهور نهاده اند با این حال در این مقاله  به بررسی ۱۰ گیتاریست بر تر در سبک های کلاسیک ، جاز ، بلوز و ….. پرداخته شده است .

 

 

آندرس سگوبیا ( ۱۹۸۷-۱۸۹۳)

 

آندرس سگوبیا

 

آندرس سگوبیا نه  تنها مشهورترین نوازنده گیتار کلاسیک در تمام دوران بوده است ، بلکه رسما نحوه گیتار نوازی  کلاسیک را پایه گذاری نموده . قبل از او گیتار یکی از ساز های بی اهمیت در بین روستاییان بود . سگوبیا  کار خود را با اجرای  قطعاتی از باخ و دیگر آثار موسیقی کلاسیک با گیتار آغاز کرد.( که بسیاری از این اجراها بر  مبنای رو نویسی شخصی اش بود.)

و سرانجام این اجراها را در سالن های پذیرایی و مهمانی ها تا حد یک سبک جهانی ارتقا داد/ دوران اجراهای فوق العاده وی بیش از هفتاد سال به طول انجامید . ” chaconne ”   اثر باخ ” Granada ”  اثر البنیس در زمره  قطعاتی هستند گکه امضای شخصی او را با خود دارند .

 

جنگو راینهارت ( ۱۹۵۳-۱۹۱۰)

 

جنگو راینهارت

جنگو راینهارت  متولد بلژیک  ، یکی از نوازندگان فوق العاده با ذوق گیتار  آکوستیک  بود که صدای گیتار جز کولی را تعریف میکرد . اجراهای تک نتی سوزان ، بندهای روی سیم  با صدایی همچون  صدای خواننده و تکنیک وی در ایجاد  ارتعاش با دست نوازی سریع ، همگی به اصول و معیار های این سبک تبدیل شده اند . راینهارت بیشتر دوران فعالیت خود  را در پاریس گذراند و مهمترین آثارش را در کنار گروه خود  به نام  Quintette du hot club de france  و با همراهی یک نوازنده ی ویولن  جاز به نام استفان گراپلی ضبط کرد. اجراهای جذاب وی با ساز هنگامی چشمگیر تر می شود  که به یاد بیاوریم دست چپ او  بر اثر حادثه آتش سوزی تنها دو انگشت سالم داشته است .

 

چارلی کریستین (۱۹۴۲-۱۹۱۶)

 

چارلی کریستین

هنر  گیتار جاز الکتریک ، ابداع چارلی کریستین  است . تک نوازی های روان او به همراه  گروه بزرگ بنی گودمن و گروه های کوچک  تر موسیقی جاز ، آثاری پیچیده و درخشان اند که برای دوران خود بسیار مدرن و نو به نظر می رسند . پس از ساعات کاربی،  او به همراه  نوازندگان متمرد  جاز در مینی تونز در شهر نیویورک دور هم جمع می شدند . در همین شبها بود که چارلی با  استفاده از بداهه نوازی های ماجرا جویانه اش موفق  به خلق ژانری به نام بیباب شد .  کریستین  گیتارش را همچون یک شیپور می نواخت  و هنگام اجرای لاین های خود از تکنیک های با وقفه و فاصله بدون پرده بهره می جست.

 

چت آتکینز(۲۰۰۱-۱۹۲۴)

 

چت آتکینز

چت آتکینز که با نام ” آقای گیتار ” هم شناخته می شود ،  بی شک بزرگ ترین نوازنده کانتری گیتار است . اتکینز با  استفاده از تکنیک مضراب زنی سریع مرل تراویس ، این سبک را تغییر داد و نوانس های جاز ف کلاسیک و پاپ را به آن افزود  تا نوعی کانتری گیتار پیچیده خلق کند ، او طی چند دهه در کنار خواننده معروف الویس پریسلی ، اورلی برادرز و بسیاری از  دیگر ستارگان کانتری نواخته  است .

 

وس مونتگومری(۱۹۶۸-۱۹۲۳)

 

وس مون

موسیقی جز  هیجان انگیز و جذاب  این نوازنده افسانه ای سبک جاز ، ناشی از آن است که وس مونتگومری  برای اجرای نت ها به جای استفاه از مضراب ، انگشت شست خود  را به کار می گرفت . یکی دیگر از نوآوری های او استفاده از اوکتاو ها  برای ایجاد لاین های  غلیظ  تاثیر گذار و  هم آهنگ بوده است . او عمر زیادی نکردولی طرفدارانش وی را یکی از بزرگان موسیقی جاز در همه دوران ها می شناسند.

 

 بی بی کینگ (-۱۹۲۵)

 

10 گیتاریست برتر قرن

بزرگترین  نوازنده سبک بلوز  یک سیاه پوست  با استعداد  به نام  بی بی کینگ افسانه ای بوده است.

با اینکه بی بی کینگ اولین نوازنده گیتار الکتریک در سبک بلوز نبوده ، ولی یقینا و دقیقا محبوب ترین نوازنده این سبک است : سبک نواختن  چرخشی گیتار با ولتاژ بالا در کنار مهارت های وی  روی صحنه و آوایی رسا که شبیه اواهای مذهبی است .  تکنیک تک نوازی  مینیمالیستی و ویبراتو های درخشان با انگشت ، نام وی را در تاریخ بلوز الکتریک جاودان  ساخته است .

 

چاک بری( -۱۹۲۶)

 

چاک بری

چاک بری که شاید اولین سلطان حقیقی گیتار باشد ، از نت های دوبل  تند و ریتمیک برای خلق سبک خاص خود در نواختن گیتار استفاده کرده  است . هر چند برخی از افراد  توانایی وی  در ترانه سرایی و نوشتن شعر ترانه ها را همپای نوازندگی اش می دانند ، ولی وقفه های نفس گیر وی سبب  خلق ترانه های  ماندگاری گردیده است .

 

 جیمی هندریکس (۱۹۷۰-۱۹۴۲)

 

جیمی هندریک

جیمی هندریکس که بزرگ ترین نوازنده ی راک تمام ادوا شناخته می شود ، آر اند بی ،  بلوز ، راک و موسیقی روان گردان را به هم آویخت و معجونی مسحور کننده به وجود آورد . اجرای غیر منتظره او در سال ۱۹۶۷  در جشنواره  پاپ  مونتری ، بازتابی آنی در کتاب های درسی گیتار راک داشت ، به خصوص وقتی گیتار لیک های او را می پرستند  و تقلید می کنند .

 

جیمی پیج ( -۱۹۴۴)

 

جیمی پیج

با این که جیمی  پیج جای  اریک کلپتون و جف بک را در گروه yardbirds  گرفت ،  ولی توانایی واقعی اش پیش از تشکیل  گروه لد زپلین نمایان  شد .  این گروه یکی از گروه های راک در دهه  طلایی ۷۰ میلادی و تمامی ادوار است . هنر جیمی  پیج در این بود که اجراهای گیتار را  ضبط و قطعات را لایه بندی می کرد تا بهمنی غران از صدای گیتار الکتریک ایجاد شود. با این همه او میتوانست گیتار  آکوستیک را به نحوی چشمگیر  اجرا کند که با کوک هایی غیر عادی و نفوذی همه گیر همراه بود .

 

 اریک کلپتون ( -۱۹۴۵)

 

اریک کلپتون

اریک کلپتون را می توان  از بسیاری از جهات زیادی پدر گیتار راک معاصر دانست . پیش از حضور جیمی هندریسک جف بک و جیمی پیج  در دنیای موسیقی ، کلپتون  در همان دوره یارد بردز بلوز الکتریک شیکاگو را با هیجان راک اند رول به هم آمیخته بود .

 

استیو ری وان ( ۱۹۹۰-۱۹۵۴)

 

استیون ری وان

 

استیو ری وان ، هنرمند متولد و بزرگ شده ی تگزاس که برای ضبط اولین آلبوم تک نوازی اش ، از اجرای زنده در کنار دیوید بووی  چشم پوشی کرد ، با نواختن بلوز تگزاس  که ترکیبی  پر انرژی ار موسیقی بی .بی کینگ اریک کلپتون و جیمی هندریکس بود ، شناخته می شود . سبک نواختن وی به حدی انفجاری و آتشین بود که تعیین بلوز یا راک بودن این نوازنده برای خیلی ها ناممکن  بود .

ادی  ون هالن (-۱۹۵۵)

 

ادی ون هالن

ادی ون هالن ، که نقشی معادل جکسون پولاک در نقاشی را در موسیقی گیتار راک ایفا کرده است ، با ایجاد صدای های چکمه مانند و بداهه نوازی های خود در موسیقی گیتار متال  ، این سبک را در اواخر دهه ی ۷۰ میلادی  ظهور کرده بود ، دوباره از نو خلق کرد ( او با نواختن ترانه  ی خلاقانه  Eruption  ) تکنیک تپینگ با دو دست را به یکی از تکنیک های رایج در نواختن گیتار تبدیل کرد  .

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.