۹۶ آکورد رایج در گیتار

 

 

آشنایی با نحوه ی نواختن آکورد گیتار

 

آکوردهای گیتار

 

آکورد ها آجرهای اصلی ساخت آهنگ ند . میتوانید یک آکورد گیتار ( که تشکیل شده از صدای همزمان سه  یا تعدای بیشتری نت  است )  را به شیوه های متفاوت و متعدد  روی گیتار پیاده کنید .

از طریق نواختن ( کشیدن مضراب  یا پشت ناخن روی سیم ها با حرکت سریع و یکپارچه ) ، کندن سیم ها  ( با استفاده از تک تک انگشتان دست راست ) .

ولی به هر حال نمیتوانید دسته ای  از چند  نت را با هم به صدا در  آورید،  باید گروهی از نت ها را که در تنظیم های معنادار موسیقایی سازماندهی شده اند ، اجرا کنید . در مورد گیتاریست ها ، این امر به معنای فراگیری برخی از فرم های آکوردی دست چپ است .

نکته :

یکی از سخت ترین کارها در نواختن آکورد گیتار ،  جلوگیری از ایجاد صدای زنگ دار است . صدای زنگ به این خاطر ایجاد می شود که هنگام  انگشت گذاری ، به اندازه ی کافی فشار وارد نکرده اید . همچنین احتمال دارد صدای زنگ به این دلیل باشد که انگشتی که سیم را گرفته ، به صورت تصادفی  با سیمهای مجاور  در تماس  باشد و از به صدا در آمدن آزادانه ی آنها جلوگیری کند .

بدون اینکه انگشتانتان را از روی فرت ها بردارید . سعی کنید برای حذف صدای زنگ دار در حین اجرای آکورد گیتار ، سر انگشتان تان را بجنبانید .

آکوردهای گیتار

۹۶ آکورد رایج در  گیتار

 

در زیر نموداری متشکل  از ۹۶ آکورد رایج   و مورد استفاده را آورده ایم . این آکوردها در ۱۲ ستون از دو تا سی ، برای تمام  ۱۲ نت گام گروماتیک ، چیده شده اند .

هر کدام از ۸ ردیف که در زیر آورده شده است . کیفیتی متفاوت- ماژور مینور ، هفتم ، هفتم مینور و غیره را نشان می دهد .  بنا بر این اگر به دنبال قطعه ای موسیقایی هستید   که برای مثال به آکورد  دو  sus  چهارم  نیاز دارد .  به ستون هشتم از چپ  و ردیف ششم از بالا رجوع کنید .

 

انگشت گذاری ها که در زیر اورده شده است کاملا مشخص و معلوم است . دست چپ بلافاصله  در زیر سیمها آمده اند ( ۱= انگشت اشاره ، ۲= میانی ،  ۳ = انگشت حلقه ۴= انگشت کوچک ) . علامت O  در بالای سیم به معنای آزاد نواختن سیم به منزله ی بخشی از آکورد  است ، علامت  X   بالای سیم نشان دهنده ی این است که سیم جزئی  از آکورد نیست و نباید آن را بنوازید . خط منحنی یعنی نقطه ها ( نت های فرت گیری شده )   را به شیوه باره بندی  بلافاصله پس از خط منحنی بنوازید

 

 

96 آکورد رایج در  گیتار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.